Ten dom wakacyjny niczego nie udaje i bez skrępowania pokazuje swoją historię. Szczyci się odsłoniętą oryginalną kamieniarką i piaskowym tynkiem we wnętrzach. Otwarcie pokazuje widoczną więźbę dachową z lat 90-tych, betonowy wieniec we wnętrzu i różne otwory konstrukcyjne, świadczące o mniej lub bardziej udanych przeróbkach budowlanych, które miały tu miejsce w przeszłości. Chlubi się współczesną technologią i przemyślanymi detalami: kuchnią wykonaną z konglomeratu, techniczną beczką na deszczówkę czy kamiennymi elementami zakupionymi na bazarach kamieniarskich, które idealnie wpasowują się w tę całą mozaikę. Dowodem na sukces przeprowadzonej renowacji jest między innymi nominacja budynku w konkursie Grand Prix Architektów.
Renowacji domu, położonego na obrzeżach miejscowości z malowniczym widokiem na łąki i wzgórza Szumawy, podjęli się architekci Vojtěch Hybler i David Dvořák z praskiego studia Archport. Przez pół roku prowadziliśmy dialog z klientem i dopracowywaliśmy nasze pomysły. Od początku remontu każdego tygodnia mój kolega lub ja byliśmy na miejscu budowy. Może się to wydawać wymagające, ale dzięki temu byliśmy w stanie uchwycić i uwzględnić w projekcie wiele interesujących szczegółów oraz być świadkami odkrywania ukrytych skarbów – wyjaśnia architekt Dvořák.
Przełomowy moment renowacji
Jednym z najważniejszych momentów, który zadecydował o charakterze i kierunku renowacji, było zastosowanie tynków bazowych na bazie piasku. Kamienie, z których zbudowany jest dom, to w większości zwyczajne kamienie, zebrane z okolicznych pól. Z zewnątrz wyglądało to dobrze, więc zdecydowaliśmy się pozostawić na widoku ten oryginalny mur, ale do wnętrz ten kamień nie pasował. Byliśmy w fazie poszukiwań, kiedy rzemieślnicy położyli we wnętrzach tynk piaskowy. Zwykle nie wygląda on bardzo estetycznie, ale nam się spodobał – dzięki lekkim niuansom kolorystycznym i ciekawej teksturze wyglądał naturalnie. Postanowiliśmy więc ponownie go zagruntować, nałożyć jeszcze jedną warstwę, ale nie przykrywać go niczym innym. Tynk był ważną wskazówką, jak podejść do całego domu. Ten pomysł powstał właśnie dlatego, że tak często byliśmy osobiście obecni na placu budowy – podkreśla Vojtěch Hybler.
Widoczne przeróbki z przeszłości
Dziś autentyczność domu wzmacnia szereg innych elementów i detali budowlanych. Na przykład odsłonięty betonowy wieniec we wnętrzu lub różne okna – ich rozmiar i lokalizacja nie zostały zmienione przez architektów. Uwidocznili oni także kilka innych otworów konstrukcyjnych, które w przeszłości zostały zamurowane. Zdecydowali się również zachować okna dachowe, które nie są dość powszechne w tego typu domach, ale okazały się praktyczne w przypadku poddasza, przeznaczonego na cele mieszkalne.
Konglomerat kamienny jako praktyczna alternatywa
Nacisk na praktyczność odegrał również kluczową rolę w doborze i realizacji kuchni. W domu, w którym kamień jest silnym elementem estetycznym, powinien był znaleźć się także w kuchni. Inwestor odrzucił jednak ten pomysł ze względu na właściwości kamienia – jego porowatość, absorpcję wody i trudniejszą konserwację, ponieważ obawiał się możliwych uszkodzeń powierzchni spowodowanych intensywnym użytkowaniem. Na szczęście architekci znaleźli alternatywne rozwiązanie. Blat i ściany nad blatem zostały wykonane z konglomeratu Technistone, który przywiózł nam jeden z naszych podwykonawców. Trwałość i łatwość pielęgnacji tego materiału, a także możliwość obróbki do postaci cienkiej i subtelnej płyty, która w tym przypadku ma zaledwie 20 milimetrów grubości, przekonały nas, by go zastosować – wyjaśnia David Dvořák.
Technistone to materiał wykonany z naturalnych surowców, produkowany w Czechach, który posiada certyfikat dopuszczający go do kontaktu z żywnością, więc jest wręcz idealny do zastosowania w kuchniach – wyjaśnia Anežka Jeřábková, menedżer produktu Technistone, i dodaje: Do tej kuchni architekt i inwestor wybrali matowy dekor Noble Vintage, ponieważ szukali czegoś o powściągliwym wzorze i w jasnym kolorze – kuchnia znajduje się w ciemniejszym zakątku domu i jest wyposażona w stosunkowo ciemne rustykalne meble. Noble Vintage jest bardzo popularny wśród architektów, dobrze się go łączy z innymi elementami, ma atrakcyjną, ale niezbyt narzucającą się strukturę, daje wrażenie lekkości, a jego kolorystyka jest cieplejsza, lekko beżowa. Ponadto ten wzór jest dostępny również w wersji matowej.
Wyjątkowa współpraca przyniosła wyjątkowe rezultaty
Architekci byli obecni także podczas montażu elementów z konglomeratu Technistone. Naprawdę muszę pochwalić profesjonalną pracę rzemieślników, których spotkałem na tej budowie. Podczas pomiarów i montażu kuchni kamieniarz wykonał niesamowitą pracę. Świetnie poradził sobie z wymagającymi detalami wokół okien, zakrzywionymi ścianami i okładzinami ściennymi na skos – wspomina architekt Hybler i dodaje: Gdybym miał podkreślić jedną rzecz, która utkwiła mi w pamięci podczas realizacji tego projektu, to byłaby to współpraca z rzemieślnikami. Miałem niesamowite szczęście do nich. Zwykle, gdy wraz z kolegami ze studia dyskutowaliśmy o czymś i zastanawialiśmy się, co, gdzie i jak byśmy sobie wyobrażali, natychmiast szukali rozwiązań, aby urzeczywistnić nasze pomysły. Wszyscy żyliśmy tą renowacją, praca sprawiała nam ogromną przyjemność, a dzięki naszym spotkaniom na placu budowy i ścisłej współpracy powstały niesamowite rzeczy – podsumowuje Vojtěch Hybler.
www.archport.cz www.technistone.cz