Ez a nyaraló nem mutatkozik másnak, mint ami valójában, és pironkodás nélkül vállalja fel hosszú eddigi története minden állomását. Látszó terméskő falazattal és homok alapú beltéri vakolattal büszkélkedhet. Nem tagadja le a kilencvenes évekből származó tetőteret sem, a belső terek betonkoszorúját vagy a múltbeli, többé-kevésbé jól sikerült átalakításokról tanúskodó sokféle nyílászárót. És a kirakatba teszi a modern technológiát és néhány átgondolt részletet is: a kvarckompozit konyhapultot, az esővízgyűjtőt és a másodkézből beszerzett kőelemeket, amelyek tökéletesen illenek a végeredmény mozaikjába. A felújítás sikerességét többek közt az is bizonyítja, hogy az épületet a Grand Prix Architektů díjra jelölték Csehország legnagyobb építészeti pályázatán.
A Šumava festői hegyeire és völgyeire néző, városszéli házikó felújítását a prágai Archiport iroda építészei, Vojtěch Hybler és David Dvořák irányították. „Fél éven át folytattunk párbeszédet a megrendelővel, hogy minden elképzelést pontosítsunk. A felújítás legelejétől vagy én, vagy a kollégám hetente megjelent az építkezésen. Ez megterhelőnek tűnhet, de éppen ennek köszönhetően szúrhattunk ki számos érdekes részletet és használhattuk fel őket, valamint szemtanúi lehettünk néhány rejtett kincs felfedezésének is” – ecseteli Dvořák.
A felújítás fordulópontja
A homokalapú alapvakolat használata volt az egyik döntő pillanat, amely meghatározta a felújítás jellegét és irányát. „A terméskő, amelyből a ház felépült, nagyrészt a környező mezőkről gyűjtött hétköznapi kő. Kívül jól mutatott, ezért úgy döntöttünk, hogy láthatóvá tesszük ezt az eredeti falazatot, de a belső térnek nem állt ennyire jól. Még a keresési fázisban jártunk, amikor a kőművesek homokalapú vakolatot kezdtek el felhordani a belső terekben. Ez általában nem marad látható, de nekünk megtetszett –az árnyalat enyhe eltérései és az izgalmas struktúra természetes hatást keltett. Így aztán eldöntöttük, hogy alapozót, majd még egy réteg vakolatot viszünk fel rá, de ezek után már semmi mást. A vakolat fontos vezérfonalat jelentett, ami a házhoz való hozzáállást illeti. Mindezekre pedig éppen azért jöhettünk rá, mert olyan sokat voltunk jelen személyesen az építkezésen” – hangsúlyozza Vojtěch Hybler.
Felvállalt korábbi átalakítások
A házat számos más építészeti elem és részlet teszi még autentikusabbá. Ilyen a látható betonkoszorú vagy a sokféle ablak – az építészek sem méretükön, sem elhelyezkedésükön nem változtattak, és olyan nyílászárókat is felfedtek, amelyeket korábban már befalaztak. Úgy döntöttek, hogy a tetőablakokat is megtartják, amelyek ugyan nem egészen szokványosak a hasonló nyaralóknál, de a lakható tetőtér szempontjából praktikusak.
A kvarckompozit mint praktikus alternatíva
A praktikum fontos szerepet játszott a konyhapult kiválasztása és kivitelezése során is. A kő használata kézenfekvő volt ebben a házban, ahol ez az anyag eleve nagy hangsúlyt kapott. A befektető ugyanakkor elzárkózott a kő konyhai alkalmazásától annak porózussága, nedvszívása és bonyolult karbantartása okán, mivel tartott tőle, hogy a munkapultot károsíthatja az intenzív használat. Szerencsére az építészek előrukkoltak egy alternatív megoldással. „A konyhapultot és a hátfalat is Technistone kvarckompozitból készítettük el, amelyet az egyik beszállítónk javasolt. Az anyag tartóssága, könnyű karbantartása és a lehetőség, hogy vékony és elegáns lapot formázzunk belőle, amely itt mindössze húsz milliméteres vastagságú, meggyőztek minket a használatáról” – magyarázza David Dvořák.
„A Technistone természetes anyagokból készül Csehországban, és élelmiszerekkel való érintkezésre tanúsított, ezért kézenfekvő a konyhai használata” – mondja Anežka Jeřábková, a Technistone termékmenedzsere. „Ebbe a konyhába az építészek és a befektető a Noble Vintage matt árnyalatát választották, mert visszafogott mintát és világos színt kerestek. A konyha a ház egyik sötétebb sarkában helyezkedik el, és viszonylag sötét, rusztikus bútorokkal rendezték be. A Noble Vintage-et nagyon kedvelik az építészek, ugyanis jól kombinálható, a szerkezete vonzó, de nem túl feltűnő. Színezete világos hatású, meleg, kissé bézsbe hajló. Ráadásul matt változatban is gyártjuk” – teszi hozzá.
A kivételes együttműködés kiemelkedő eredményt hozott
Az építészek a Technistone kvarckompozitból készült elemek telepítése során sem maradtak távol. „Feltétlenül ki kell emelnem, hogy milyen professzionális munkát végeztek az építkezésen megismert szakemberek. A műköves a konyha felmérése és kivitelezése során is kivételes ügyességről tett tanúbizonyságot. Bravúrosan oldotta meg az ablakok körüli részeket, az egyenetlen falakat és a ferde burkolást is” – idézi fel Hybler. „Ha egy dolgot kellene kiemelnem, amely a projekt során megragadt az emlékezetemben, az a szakemberekkel folytatott együttműködés lenne. Hihetetlen szerencsém volt velük. Ha az építész kollégákkal beszélgettünk valamiről, és hangosan gondolkodtunk arról, hogy mit, hol és hogyan képzelünk el, ők többnyire azonnal elkezdtek megoldást keresni az ötleteink megvalósítására. Mindannyian teljesen átadtuk magunkat ennek a projektnek, hihetetlenül élveztük a munkát, és fantasztikus dolgok születtek annak köszönhetően, hogy találkoztunk és szorosan együttműködtünk velük az építkezésen” – összegzi Vojtěch Hybler.
www.archport.cz www.technistone.cz